Haberler

Ahalteke Atları Koruma Altında

D

ünya genelinde Ahalteke atları olarak bilinen Türkmen atlarının genetiğinin korunması ve saf Ahalteke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından destek olunmasını amaçlayan “Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi” dahilinde incelemeler tamamlanırken, Türkmen Jokeylere eğitim verilmeye başlandı. 

Ahalteke atlarının Türkmenistan için ne kadar önemli olduğunu, dünyada sadece Türkmenistan’da bir At Bakanlığı (Türkmen atları Devlet Birliği) bulunmasından anlamak mümkün. Öyle ki Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un ülkede önem verdiği alanların başında gelen ve 2012 senesinde yayınladığı milli programın ilk sırasında yer alan Ahalteke atlarının diğer at ırklarından ayıklanarak saf Ahalteke atlarının koruma altına alınması hususu, ülke prestiji ve kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyor.

TİKA’nın Türkmen atları Devlet Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirmeyi plânladığı “Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi”nin ilk aşaması olarak, 30 Nisan-01 Mayıs 2012 tarihleri arasında T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan uzmanlar başkent Aşkabat’ta bulunan Moleküler Genetik Laboratuarı’nda incelemelerde bulundu. İncelemeler neticesinde uzmanlarca hazırlanan rapor doğrultusunda, Ahalteke atlarını diğer at ırklarından arındırarak, saf ırk Ahalteke atlarının ortaya çıkarılması amacıyla yapılan tahlil çalışmalarının devam ettirilmesi için gerekli kimyasal malzeme ihtiyacı ( DNA Test Kitleri) TİKA tarafından temin edildi. 
27 Nisan-01 Mayıs 2012 tarihleri arasında Türkmenistan’da görevlendirilen T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları ise, iki gün süren “Türkmen Atı ve Dünya Atçılık Sanatı” konulu 4. Uluslararası İlim Konferansı’na ve akabindeki “Türkmen Atı Bayramı”na katıldılar. Uzmanlar burada incelemelerde bulundular. 

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 74