Haberler

104 Yıl Sonra Ezan Sesi

M

resim

anastır şehrinde, 16. yüzyılda inşa edilen Haydar Kadı Camisi’nin restorasyonu tamamlandı. 
Makedonya’nın güneybatısında bulunan ve Osmanlı döneminde merkezî bir mevkiye sahip Manastır şehrindeki Haydar Kadı Camisi, eski ihtişamına kavuşmak için gün sayıyor. 
104 yıldır kapalı durumda olan ve yöre halkı tarafından “Balkanların Prensesi” olarak vasıflandırılan camiden, Vakıflar Genel Müdürlüğünün gerçekleştirdiği restorasyon sonrası 4 Kasım’daki Cuma namazıyla birlikte yeniden ezan sesleri yükselecek. 
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, harap hâlde bulunan Manastır’daki Haydar Kadı Camisi’nin yeniden ibadete açılabilmesi için ilk olarak 2012’de Makedonya Cumhuriyeti Kültür Varlıkları Ulusal Konservasyon Merkezi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında rölöve, restitüsyon, rekonstüriksiyon, restorasyon gibi çalışmalarını ihtiva eden iş birliği protokolünün imzalandığını ve iki sene sonra caminin restorasyonuna başlandığını anlattı. 
Restorasyona başlandığında caminin kötü bir durumda olduğunu, içinde şehrin farklı yerlerindeki Osmanlı eserlerinden getirilmiş mezar taşları ve kitabeler bulduklarını anlatan Attar, yüzlerce ve binlerce parçaya ayrılmış bu eserleri mütehassısların yardımıyla birleştirerek karbon fiber çubuklarla sağlamlaştırdıklarını ve cami avlusunda “Mezar Taşı Müzesi” oluşturduklarını söyledi. 
Attar “İster Müslüman, ister Hristiyan olsun, bütün Manastır halkı bu camiyi konuşuyor. Herkes burası hakkında müspet şeyler söylüyor” dedi.

Kaynak

İlgili Gönderiler

1 / 6